LG Aristo İncelemesi

A+
A-
22.02.2017
390

Lider akıllı telefon üreticilerinden olan LG yeni giriş seviyesi modeli olan LG Aristo’yu tanıttı. Giriş seviyesi bir model olmasına karşın üstün özellikler sunan akıllı telefon markanın tecrübesi ile birlikte kaliteli bir telefon olarak gözümüze çarpıyor. Bugüne kadar giriş seviyesi modellerde beklenen satış rakamlarına ulaşamayan LG yeni akıllı telefonu Aristo ile birlikte hem kullanıcılarını hem de kendini mutlu etmek istiyor. İsterseniz kısa süre içerisinde oldukça övgü yağdırdığımız bu akıllı telefonu detaylı bir şekilde incelemeye başlayalım.

Android 7 işletim sistemini kullanan LG Aristo sadece 142 gram ağırlığında bulunuyor. Oldukça hafif bir ağırlığı bulunan akıllı telefonun 5,7 x 2,84 x 0,32 inç (144,8 x 72,1 x 8,1 mm) boyutları bulunuyor ve sadece gümüş rengiyle satışa sunulmuş durumda. Tek renk seçeneğinin olması cihaz için eksi bir özellik olsada kullanıcı için renk seçeği en sonda yer alıyor çünkü temel donanım ve kamera özellikleri her zaman akıllı telefon satın alanların dikkat ettiği özellikler arasında yer alıyor. İsterseniz bizde daha öncelikli olan özelliklerin incelemesine bakarak devam edelim.

LG Aristo’nun ekran özelliklerine bakarsak 5 inç ekran boyutunun olduğunu ve 720 x 1280 piksel gibi biraz düşük ekran çözünürlüğünün yer aldığını görebiliyoruz. Ekran çözünürlüğünün yanı sıra da 294 ppi gibi de piksel yoğunluğu da oldukça düşük seviyede yer alıyor. IPS LCD ekran teknolojisinin kullanıldığı akıllı telefonda tamperli yani çatlamaya dayanıklı cam bulunuyor yani LG Aristo kullanıcılarının ekran üzerinde kırılmaz cam filmi kullanmalarına gerek olmuyor ancak tedbiri elden bırakmak istemeyenler ekstra olarak bir güvenlik tedbiri alabilirler. Işık sensörü ve yakınlık sensörü cihazın diğer temel ekran özelliklerinden sadece bazıları arasında bulunuyor.

13 MP gibi oldukça yüksek bir arka kamerası bulunan LG Aristo’nun 5 megapiksel de ön kamerası yer alıyor. Arka kamerası ile 1080p video kaydı yapılabiliyor ve video kaydı esnasında video paylaşımı ve video çekimi yapmak mümkün. Arka kamerasının led flaşının yanı sıra otomatik odaklama gibi donanımsal özelliğinin yanı sıra gülümseme algılama, coğrafi etiketleme ve dijital zoom gibi de yazılımsal özellikleri mevcut.

Cihazın donanımsal özelliklerinde ise giriş seviyesi bir model için oldukça özel bir işlemci olan dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 425 işlemci modeli tercih edilmiş grafik işlemcisi ise Adreno 308 olarak belirlenmiş. Tabiki bu işlemci ve grafik işlemcisi modellerinden beklentiniz çok yüksek olmasın çünkü yüksek çözünürlüklü oyunlarda donmaların yanı sıra kısa süre içerisinde cihazın ısınması gibi birçok nedene yol açabilirler. 1.5 GB RAM ve 16 GB dahili depolama alanı cihazın diğer donanımsal özelliklerinin arasında yer alıyor. Depolama alanından sadece 9 GB gibi bir kısmı yani neredeyse dahili depolama alanının yarısı kullanıcı tarafından kullanılabiliyor ancak cihazda maksimum 16 GB microSD kart kullanılabiliyor yani cihazın depolama alanı istenildiği takdirde 32 GB’a kadar çıkartılabiliyor. Ancak belirttiğimiz gibi kullanıcı dahili depolama alanından sadece 9 GB gibi bir kısmı kullanabildiğini yinelersek cihazda maksimum 25 GB depolama alanı yaratılabiliyor. Tabiki bulut depolama servislerinin popülerliğini düşünürsek bu alan sizin için pekte sorun teşkil edecek gibi bir detay olarak gözükmüyor.

Telefonda 2410 mAh batarya bulunuyor. Bunun yanı sıra kablosuz ekran paylaşımı ve 2017 model bir telefon olduğundan dolayı dolayısıyla 4G bağlantısı gibi temel bir özellik yer alıyor.
LG Aristo’nun eksi ve artı özelliklerine bakarsak; cihazın sadece ağırlığının düşük olması artı bir özellik olarak yorumlanabilir 4G bağlantısının artık hemen hemen her akıllı telefonda yer aldığını düşünürsek 4G bağlantısını artı bit özellik olarak yorumlamanın anlamı bulunmuyor. Eksi özelliklerini sıralamaya başlayalım isterseniz; piksel yoğunluğunun düşük olması ve Ram seviyesinin düşük olması telefonun eksi özellikleri arasında yer alıyor. Giriş seviyesi bir model olduğundan dolayı diğer özellikleri eksi özellik olarak nitelendirerek telefonu yıpratmaya gerek yok.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.