Kia Niro Teknik Verileri ve Özellikleri

A+
A-
25.08.2017
502

Tüm dünyada olduğu gibi; ülkemizde de merakla beklenen Hibrit CrossOver SUV sınıfının en yeni üyelerinden olan Kia Niro, sonunda asfalta kavuştu. Ülkemizde de satışa sunulan ve satış fiyatı açıklanan modelin tüm detaylarına dilerseniz beraber değinelim.

İlk olarak 2013 yılında konsept olarak, 2014 yılında ise; KX-3 modeliyle geleceğinden haberdar olduğumuz Kia Niro, 2017 yılında piyasaya sürüldü. Bildiğiniz, sıradan CrossOver SUV modellerinden oldukça farklı yanları olan bu aracın benzinle çalışan motoruna, ayrıca elektrik üniteleri de güç vermektedir. İlk duyulduğu zaman yakıt konusunda cep yakacağı, hatta astronomik rakamlar tüketeceği düşünülse de, yapılan testlerle birlikte oldukça ekonomik bir motora sahip olduğunu ispatladı. Elbette ki, yalnızca motoruyla değil; aerodinamik mükemmel yapısı ve tasarımı, oldukça zenginleştirilmiş iç ve dış donanımlarıyla birlikte de farkını ortaya koyuyor. Bu kadar övgüyü nasıl hak ettiğini merak ediyorsanız, hadi detaylı incelemeye başlayalım.

Kia Niro Donanım

Avrupa pazarında 3 farklı donanım seçeneğiyle sunulan Kia Niro, ülkemizde iki farklı seçenek sunmaktadır. Avrupa’da Edition 7, Vision ve Spriti modelleri yer alırken; ülkemizde Premium Hibrit HEV ve Eclusive Hibrit HEV modelleriyle sunulmaktadır. Bunun yanı sıra; 10 adet değişik renk seçeneği, 2 farklı jant seçeneğiyle de sahip olabilirsiniz. Jantları 205/60 R16 ile 225/45 R18 ebatlarında farklı iki lastik modeliyle sunulmaktadır. Dilerseniz, aracın en fazla haşır neşir olacağınız iç bölümüne geçelim.

Kia Niro İç Donanım

İç donanımlarına geçtiğiniz zaman, bütün olarak gözünüze çarpacak olan ilk özelliği; kaliteli malzeme ve eşsiz işçiliği olacaktır. Aracın iç donanımlarında deri koltukları, oldukça fazla fonksiyon tuşlarıyla birlikte, dijital ekranların bulunduğunu göreceksiniz. Gösterge paneline baktığınız zaman, 4.2 inç boyutunda dijital bir ekran bizleri karşılıyor. Bu ekranda ulaşacağınız birçok bilginin içinde en önemli özellik olarak batarya bilgisi ve sürüşle ilgili iyileştirilmiş detaylar yer almaktadır. Standart pakette yer alan 5 inçlik TFT ekranın yanı sıra; üst paketinde 8 inçlik boyuta bürünüyor. Ayrıca bu ekran Apple Carplay ve Android Auto desteğini de sunarak, sürüş kalitesini yükseltmektedir. Navigasyon sorununuzu da bu şekilde çözebilirsiniz.

Hem ön, hem de arka koltuklar ısıtmalı ve soğutmalı, ısıtmalı ve deri direksiyon simidi, yaz aylarında kurtarıcınız olan Sunroof ve tüm bunlarla birlikte; arka kısımdaki havalandırma da dikkat çekici özellikleri arasındadır. Aynı zamanda, ses deneyiminizi de en iyi seviyeye taşıyacak olan Premium JBL ses sistemi yer almaktadır. 320 watt ses çıkışıyla birlikte, 2 subwooferla beraber sunulan 6 adet hoparlör hiçbir zaman ses sisteminden yana problem yaşamanıza fırsat vermeyecek özelliktedir.

Çoğumuzun dikkatini çekmiyor olsa da; en önemli özellikleri olan güvenlik konusunda da Kia Niro iyi iş çıkartmış. Geri görüş kamerası, yokuşlarda problem yaşayanlar için yokuş kalkış desteği, 7 adet hava yastığı, yeni nesil otomobillerde sıklıkla karşılaştığımız AEB özelliği ki; özelliğe değinecek olursak, önünüzdeki yayaları ve araçları algılayıp, otomatik fren yapması sistemi, trafik algılama sistemi, hız sabitleyici, lastik basınç sensörü ve şerit değiştirme sırasında uyarıcı özellikleri de yer almaktadır..

Kia Niro Teknik Donanım

İyi bir Kia takipçisi iseniz, Soul modelini bilmemenize imkan yok. Kia Soul modelinden daha geniş ve uzun olarak üretilmiş olan Kia Niro, yere daha yakın özelliğiyle virajları iyi kavrama özelliği olan bir SUV model özelliği taşımaktadır. Uzun olmasının en büyük avantajına bagaj kapasitesiyle erişebilirsiniz. 427 litreye kadar yük alabilecek olan geniş bir bagajı, uzun yol ve piknik alışkanlığı olanlar için ideal. Arka koltukların katlanabilir olmasının en güzel yanı sıra; bagaj kapasitenizi bir anda 1425 litreye kadar arttırabilmenizle deneyimleyebilirsiniz.

Bu kadar geniş ve büyük kapasiteye sahip olması, insanların aklına yakıt konusunu getirmektedir. Ancak durum hiçte öyle değil. Bildiğiniz gibi Kia Niro, Hibrit motor teknolojisine sahip. Yani daha düşük yakıt tüketimi, daha düşük emisyon ve daha temiz bir çevre felsefesine sahip olarak üretilmiştir. 1.6 litrelik GDI motorla eşlenmiş elektrikli motor yer almaktadır. Benzinli bir motora baktığımız zaman 105 PS 147 NM Tork güç üretimi bulunurken; 43.5 PS 170 NM torklu elektrikli motorun yardımıyla birlikte yeni Kia Niro, 141 PS 265 NM Tork gücüyle daha performanslı bir yapıya sahip olduğunu görebilirsiniz. Hal böyle olunca, 33 kg ağırlığında olan elektrikli motor 120 KM hıza kadar benzinli motora yardımcı oluyor. Ancak, daha sonrasında şarj olabilmesi için fren veya eğime ihtiyaç duyuyor. Yani buradan anlayacağınız gibi; manuel şarj etme durumu söz konusu değildir. Çift motorun avantajı olarak Kia Niro, 45 litrelik yakıt deposuyla yetinebilecek özelliğe sahiptir.

Kia Niro Premium Hibrit HEV
Kia Niro Exclusive Hibrit HEV

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.