IMEI Numarasını Öğrenmek için Yöntemler

A+
A-
23.04.2017
413

Günümüzde akıllı telefonların ve tabletlerin ülkemizdeki fiyat aralıkları malum. Hemen hemen herkesin elinde bir akıllı telefon olmasına karşın bu cihazların diğer ülkeler ile kıyaslandığında pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer akıllı telefonlarınız kaybolursa veya çalınırsa IMEI kodu sayesinde cihazı kilitleyerek, kişisel bilgilerinizin çalınmasını engelleyebilirsiniz. Peki IMEI numaranızı bilmiyorsunuz ve nasıl öğreneceğinizi merak ediyorsanız Android işletim sistemine sahip cihazların yanı sıra farklı model ve işletim sistemlerinde IMEI numarasının nasıl öğrenilebileceğinden bahsedeceğiz.


*#06# ile IMEI Öğrenmek
En bilindik ve en çok kullanılan yöntemdir. Telefonun arama kısmına gelerek *#06# kodlarını tuşlayarak IMEI kodu öğrenilebilir.
Bataryadan Okuyarak IMEI Öğenmek
Öncelikle telefonunuzun arka kapağının çıkması gerekmektedir. Bataryayı görebilmek için kapağın çıkması gerekir ve ne yazık ki HTC One, Nexus 4, Nexus 5 gibi modellerde arka kapak çıkarılmıyor. Samsung (http://nactumu.net/etiket/samsung), LG (http://nactumu.net/etiket/lg/) ve HTC’nin ve Sony (http://nactumu.net/etiket/sony) markalarının bazı modellerinde bunu yapabilirsiniz. Kapağı çıkardığınızda 15 haneli bir rakam karşınıza çıkacaktır. Bu sizin IMEI numaranızdır.
Ayarlar Menüsünden IMEI Öğrenmek
Android cihazlarda “Ayarlar” menüsü altından IMEI numarasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayarlar>Telefon hakkında>Durum’a ulaştığınızda hem telefonun MAC adresini hem de IMEI numarasını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
Google Yönetici Paneli ile IMEI Öğrenmek
Bilgisayarınızda Google Dashboard (Google Yönetici panelini) girdiğinizde Android menüsü altında kayıtlı olan cihazları göreceksiniz. Burada cihazın model numarası ve IMEI numarası bulunacaktır.
Yeni bir cihaz aldıysanız IMEI numarasını mutlaka bir yere not edin. Eğer çalınma veya kaybolma gibi bir durum söz konusu olursa operatörünüzü bilgilendirerek cihazı kilitleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.