Google Pixel ve Google Pixel XL Karşılaştırması

A+
A-
15.12.2016
368

Arama motoru devi Google’ın iki yeni akıllı Google Pixel ve Google Pixel XL’ın detaylı karşılaştırmasını yapıyoruz. Nexus serisi akıllı telefonların ardından HTC ile birlikte geliştirilen Google Pixel modelleri üst seviye özellikler sunuyor. Google Pixel ve Google Pixel XL arasında adından anlaşılacağı gibi ekran boyutu farkı bulunuyor ancak bunun dışında diğer özellikler açısından ne gibi farklılıklar bulunuyor ve hangi telefon fiyat-performans açısından daha üstün özellikler sunuyor bakacaz.

İlk olarak cihazın boyutlarına ve tasarımsal özelliklerine bakalım. Her iki cihazında ana gövdesi alüminyum olarak geliştirilmiş ve bazı aksanlarında cam kullanılmış, her iki cihazda yine Android 7.1 işletim sistemini kullanıyor.Siyah, mavi ve gri renk seçenekleri yine Google Pixel ve Google Pixel XL’IN ortak özellikleri arasında bulunuyor ve yine iki modelde toza karşı dayanıklılık testlerinden sertifika ile ayrılmış. Şuana kadar herhangi bir farklılık görmedik ancak Google Pixel XL diğer modele göre daha büyük ekranlı olduğundan dolayı ağırlık farkını yazmamız çok normal olacaktır. Ağırlıktan önce hemen cihazların bir boyutlarına bakalım Google Pixel 5.66 x 2.74 x 0.34 inç (143,84 x 69,54 x 8,58 mm) boyutlarında yer alıyor daha büyük model olan Google Pixel XL ise 6.09 x 2.98 x 0.34 inç (154,72 x 75,74 x 8,6 mm) boyutlarında hemen buna göre ağırlıklarını belirtelim ve ona göre yorumumuzu sunalım. Küçük ekranlı Google Pixel 143 g ağırlığındayken büyük ekranlı model Google Pixel XL ise 168 g ağırlığında bulunuyor. Aradaki ağırlık farkı ise sadece 25 g bu rakam batarya büyüklükleri gibi diğer özellik farklarına göre normal gibi gözüküyor ancak birazdan batarya ve diğer donanımsal özellik farkına göre buna daha doğru yorum yapıyor olacaz. Genel olarak iki cihaz arasında ki tek fark şuan ağırlık olarak gözüküyor hemen ekran özelliklerine bakalım ve iki akıllı telefonun ekran özelliklerinde ne gibi farklar var karşılatıralım.

Google Pixel’in ekran boyutu 5-inç diğer model olan Google Pixel XL’ın ise ekran boyutu 5.5 inç olarak belirlenmiş, arada 0.5 inç gibi bir fark bulunuyor bunu cm cinsinden belirtecek olursak yaklaşık 1.3 cm civarında bir fark yer alıyor. Ekran çözünürlüklerinde ise Google Pixel’in ekran çözünürlüğü 1080 x 1920 piksel Google Pixel XL’ın ise ekran çözünürlüğü 1440 x 2560 piksel şeklinde, ekran boyutları gibi ekran çözünürlükleri de yine farklılık gösteriyor. Ekranın ortak özelliklerinden bahsetmeden yine farklı bir detay daha yer alıyor o da piksel yoğunluğu çözünürlüğe göre doğal olarak cihazların piksel yoğunluğuda değişiklik gösteriyor. Google Pixel’in piksel yoğunluğu 441 ppi iken Google Pixel XL’ın ekranının piksel yoğunluğu 534 ppi şeklinde bir değere sahip. Hemen ortak özelliklere bakarsak AMOLED ekran teknolojisi, Gorilla Glass 4 yani kırılmaya karşı ekstra dayanıklı cam ve ışık-yakınlık sensörü her iki akıllı telefonunda ortak ekran özellikleri arasında yer alıyor.

Cihazların kamera özelliklerinde herhangi bir fark bulunmuyor ama isterseniz Google Pixel ve Google Pixel XL’ın kamera özelliklerini sıralayalım. 12.3 MP çift led kullanan dahili flaşı, donanımsal olarak otofokus özelliği ve yazılımsal olarak dijital zoom, zamanlayıcı ve coğrafi etiketleme yer alıyor. Cihazların kamera ayarlarıyla pozlama telafisi, beyaz dengesi ve ISO kontrolü yapılabiliyor yine her iki cihazın kamerası ile 3840×2160 (4K) (30 fps), 1920×1080 (1080p HD) (120 fps), 1280×720 (720p HD) (240 fps) gibi çeşitli format ve çözünürlükte video kaydı yapabilirsiniz. Bunu yanı sıra panorama çekim ve HDR çekim Google Pixel XL’ın veGoogle Pixel’in ortak kamera özelliklerinden bazıları. Yine video paylaşımı ve video arama yapılabilen arka kameranının yanı sıra her iki akıllı telefonun 8 MP’de ön kamerası yer alıyor.

Hemen donanımsal özelliklerine bakalım ve karşılaştırmamızı yapmaya devam edelim. Her iki akıllı telefonun Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro sistem yongası üzerine kurulu dört çekirdekli 2150 MHz 64-bit Kryo ana işlemcisi ve Adreno 530 grafik işlemcisi yer alıyor. İşlemci modellerinde herhangi bir değişiklik bulunmazken yine depolama alanlarından ve RAM boyutunda da bir değişiklik yok. Kullanılan RAM boyutu 4 GB ve belirlenen dahili depolama alanları 32 ve 128 GB şeklinde. Depolama alanları microSD kart ile artırılamıyor bu yüzden zatenciki farklı depolama alanı sunan modeller piyasaya çıkarılmış. Hem Google Pixel XL’ın hem de Google Pixel’in 128 GB dahili depolama alanının sunan modelinin yanı sıra uygun fiyatlı modelleri yani 32 GB dahili depolama alanı sunan birer modelleri bulunuyor. Her iki depolama alanı sunan modellerde herhangi bir özellik farkı bulunmuyor.

Diğer özelliklere bakarsak sadece pil boyutunda bir fark görüyor diğer özelliklerde ise bir değişiklik fark edemiyoruz. Google Pixel XL’ın 3450 mAh batarya gücü bulunurken küçük ekranlı model Google Pixel’in ise 2770 mAh batarya gücü bulunuyor. Belirttiğimiz şekilde iki cihazın arasında farklı olarak bir detay yer almıyor, NFC ve 4G gibi diğer temel özellikler yine her iki akıllı telefonda da yer alıyor.

Hemen isterseniz Google Pixel XL ve Google Pixel arasında farklılık gösteren özellikleri sıralayalım. Ağırlık olarak belirttiğimiz gibi iki akıllı telefon arasında 25 gram ağırlık farkı bulunuyor, Google Pixel XL 168 g diğer model Google Pixel ise 143 g ağırlığında bulunuyor. Cihazların boyutlarında fark bulunuyor. Ekran özelliklerinde ise birçok farklılıklar yer alıyor, Google Pixel XL 5.5 inç ekran boyutuna Google Pixel ise 5 inç ekran boyutuna sahip. Yine ekran çözünürlüklerinde Google Pixel XL’ın 1440 x 2560 piksel, Google Pixel’in ise 1080 x 1920 piksel ekran çözünürlüğü yer alıyor. Piksel yoğunluklarında ise büyük ekranlı model olan Google Pixel XL’ın 534 ppi piksel yoğunluğu bulunurken küçük ekranlı model Google Pixel’in ise 441 ppi piksel yoğunluğu yer alıyor. Batarya boyutuna baktığımızda son farkı görüyoruz. Google Pixel’in 2770 mAh batarya gücü Google Pixel XL’ın ise 3450 mAh batarya gücü iki cihaz arasında son fark. İki telefonun kamera özellikleri ve donanımsal özelliklerinde bir değişiklik bulunmuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.